Zašto je dobro uključiti svjetla i noću i danju
Možda većina nas svjetla za bicikl shvaća samo kao nešto što se uključuje tek kada padne mrak, no sve više podataka govori u prilog tomu da je preporučljivo na biciklu imati upaljena svjetla i danju, pogotovu kada se krećete otvorenim prometnicama
Ovo možda nije toliko izraženo kod brdskih biciklista koji većinu vremena provode izvan asfaltiranih cesta, no krećete li se po asfaltu prema željenoj off-road stazi, promet vas neće zaobići i svjetla će vam svejedno trebati.
Cestovni biciklisti su druga priča: Doista je preporučljivo imati uključena svjetla (bljeskalice) apsolutno u svako doba dana (i noći).
Dnevna svjetla obvezna su za vozače motornih vozila u europskim zemljama, barem u određenom dijelu godine, još od 2011. No ova obveza (još) nije propisana za bicikliste. Ipak, mnogi upućuju na to da su dnevna svjetla na biciklima ustvari vrlo dobra ideja. Naime, podaci govore o tome da se čak 80 posto nezgoda s biciklistima događa se po danu!
Još jedan primjer: Studija koja je 2012. godine provedena u Danskoj govori o 19-postotnom padu u nezgodama, kada su biciklisti koristili dnevna svjetla.
Marko projekt u ponudi ima niz svjetala, katadioptera (tzv. „mačje oči“) i bljeskalica.
Primjerice dvostruka LED lampa Eastpower ima izlaznu snagu od 1600 lm (sasvim dovoljno za noćnu jurnjavu šumom), a njena punjiva baterija ima kapacitet od 2200 mAh te stoji povoljnih 359 kn.
Kompletnu ponudu cjenovno povoljnih svjetala, katadioptera i bljeskalica pogledaj ovdje